قیمت برنج فجر گیلان ۱۴۰۲-قیمت برنج فجر سوزنی عمده

قیمت برنج فجر گیلان
امتیاز خود را ثبت کنید تا از تخفیف بهرمند شوید!!

 

قیمت برنج فجر گیلان ۱۴۰۲-قیمت برنج فجر سوزنی عمده-قیمت برنج فجر گرگان ۱۴۰۲-قیمت عمده برنج سوزنی عمده گرگان-خرید برنج فجر عمده-قیمت برنج فجر مازندارن ۱۴۰۲-قیمت برنج سوزنی عمده مازندران

قیمت برنج فجر گیلان1402
قیمت برنج فجر گیلان۱۴۰۲

قیمت برنج فجر

قیمت برنج فجر در جدول بالا دقیق و بروز شده است اگر در میادین بازار برنج فجر ارزان قیمت مشاهده کردید کمی دقت به خرج دهید. قیمتی که با جدول بالا خیلی اختلاف داشته باشد شک برانگیز است. امکان اینکه برنج خارجی را در بسته بندی برنج فجر ریخته باشند خیلی زیاد است.
برنج فجر گیلان گرانتر از برنج فجر گرگان است. پخت برنج فجر گیلان راحت تر است. برنج فجر گیلان عطر بیشتری دارد. برنج فجر گرگان نیز بسیار با کیفیت و بازار پسند است. در کل برنج فجر پر فروش است. همچنین حاشیه سود خوبی نیز دارد.

قیمت برنج فجر گیلان
قیمت برنج فجر گیلان

 

قیمت برنج فجر ۱۴۰۲

قیمت برنج فجر ۱۴۰۲ اواخر شهریور مشخص شد. در فصل برداشت نرخ این برنج حدود ۳۰ هزار تومن بود. اما قیمت امروز این برنج همان چیزی است که در جدول نوشته ایم. در سال۱۴۰۲ قیمت برنج فجر بیش از دو برابر رشد کرد.
در سال ۱۴۰۲ قیمت برنج هاشمی و سایر ارقام با کیفیت خیلی گران شد. به همین دلیل مشتریان برنج فجر نیز زیاد شدند. چون کیفیت این برنج متوسط رو به بالاست. همچنین قیمت مرقوم به صرفه ای دارد. رستوران ها و کترینگ ها نیز مشتری چنین برنجی هستند.

قیمت برنج فجر درجه یک

قیمت برنج فجر درجه یک در جدولی که به شما نمایش دادیم درج شده است. هر قیمت دیگری در بازار دیدید غیر واقعی است. زیرا قیمت ما به روز و از بازار شمال است. چون ما از تولید کنندگان فعال بازار هستیم و مدام در حال خرید و فروش برنج فجر هستیم.
بسیار مراقب باشید که طمع قیمت های پایین شما را متضرر نکند. ممکن است طمع کنید و برنج فجر درجه یک ارزان قیمت به شما بدهند. اما بعد از خرید متوجه شوید که برنج خارجی و تقلبی است و دچار ضرر بزرگی شوید.

قیمت برنج فجر شمال

قیمت برنج فجر شمال گران تر از برنج فجر سایر نقاط کشور است. جالب است بدانید برنج فجر در خوزستان و فارس نیز کاشته می شود. در کل مناطق زیادی در ایران برنج تولید می کنند. در هرکدام از این مناطق ممکن است برنج فجر تولید شود.
با این وجود برنج فجر شمال خوش رویت است. رنگ و ظاهر بهتری دارد. قد کشیده تر و پخت بهتری دارد. از عطر بیشتری برخوردار است. خوشمزه تر از برنج فجر سایر نقاط است. به خصوص برنج فجر گرگان و برنج فجر گیلان بسیار درجه یک و عالی هستند.

قیمت برنج فجر سوزنی

قیمت برنج فجر سوزنی کمی گران تر است. البته  برنج فجر سوزنی یک نوع خاص نیست. هر شالیزاری که محصولش باریک و بلند باشد می گویند برنج فجر آن سوزنی است. در کل کلماتی مثل سوزنی و شمشیری بعد از اسم هر برنج بیاید به همین معنی است.
در استان گلستان و استان گیلان شالیزار های بکری وجود دارد. اگر کشاورزان این شالیزار ها با سلیقه باشند محصول تولید شده آن ها سوزنی خواهد بود. برنج فجر سوزنی پخت بهتری دارد. در نتیجه بازارپسند است و قیمتش بیشتر است.

برنج فجر
برنج فجر

قیمت برنج فجر معطر

برنج فجر معطر در مقایسه با سایر برنج های اعلا ارزان قیمت است. به همین دلیل عمده فروش هایی که دوست دارند برنج درجه یک بفروشند برنج فجر ممتاز خرید و فروش می کنند.
برنج فجر شمشیری یا همان سوزنی عطری است. این نوع برنج فجر را می توان از گیلان و گرگان تهیه نمود. البته برنج فجر گیلان عطر بیشتری دارد. پخت برنج فجر گیلان بهتر است. برنج فجر گرگان ارزان قیمت و شمشیری ممتاز است.

قیمت برنج فجر گیلان

در استان گیلان دو گروه برنج فجر وجود دارد. در واقع یک سری برنج فجر هست که در همین استان کشت می شود و تولیدش در همین استان نیز انجام می شود.
یک سری برنج فجر که در استان های گلستان و مازندران کشت می شوند نیز شالی آن ها توسط کارخانه داران یا تجار گیلانی خریداری شده و در کارخانه های برنجکوبی استان گیلان و با سلیقه تولید کنندگان و تجار گیلانی به برنج تبدیل می شود.

هر دو نوع برنج فجری که در گیلان وجود دارد از کیفیت، عطر، ظاهر و پخت بهتری بهره می برد و خرید و استفاده آن ها واقعا ارزنده تر از برنج فجری است که در دو استان شمالی دیگر موجود است.
از این رو تجار قدیمی برنج شهر های غیر شمالی همیشه ترجیح می دهند برنج فجر گیلان را تهیه نمایند و اگر فجر گیلان در بازار موجود نبود سراغ فجر دو استان دیگر می روند تا نیازشان را از آن جا تهیه کنند.

قیمت برنج فجر گیلان
قیمت برنج فجر گیلان

بیشتر رستوران دار ها، تالار دار ها، کترینگی ها و به طور کل افراد مجموعه ها و اصنافی که پخت و پز عمده انجام می دهند این اتفاق نظر را دارند که از نظر کیفی فجر گیلان برتر از سایر فجر ها است.
این سلیقه مشتری تجار، عمده فروشان و بنکداران را مجاب می کند که برای خرید برنج فجر اولویت اولشان استان گیلان باشد و سپس به سایر مناطق برای تامین نیازشان فکر می کنند.

قیمت برنج فجر عمده

درست از فروردین سال ۹۹ که بحث عدم تخصیص عرض ۴۲۰۰ تومنی به واردات برنج های خارجی مطرح شد برنج پاکستانی در بازار کم شد و قیمت آن بالا رفت. این موضوع باعث شده عمده فروشی های برنج سراغ خرید و فروش برنج فجر بروند.
این موضوع تقاضا را برای برنج فجر در بازار به شکل چشمگیری افزایش داد و قیمت این برنج نیز رفته رفته دچار افزایش شد و قیمت امروز آن از ۱۵ تا ۱۶ هزار تومن به چیزی رسید که در جدول می بینید

 

قیمت برنج فجر گرگان

از آن جایی که کشت برنج فجر از گرگان شروع شد اکثر فعالان حوزه برنج از تولید کننده و تاجر گرفته تا مغازه دار و مصرف کننده برنج فجر را با این شهر می شناسند و در هنگام جست و جو و استعلام قیمت این برنج ناخداگاه ذهنشان به سمت شهر گرگان می رود.
اما جالب است بدانید این روز ها در اکثر شهر های شمالی مثل مینودشت استان گلستان یا تالش، رضوانشهر و رشت در گیلان و همچنین بیشتر شهر های برنج خیز مازندارن نیز برنج فجر را کشت می کنند.
از آنجایی که این برنج بسیار خوب محصول می دهد و در بازار به راحتی خرید و فروش می شود کشاورزان نیز علاقه زیادی به تولید آن نشان می دهند.

البته تجار و تولید کنندگان برنج فجر نیز شالی این برنج را از شهر های مختلف خرید می نمایند و پس از تبدیل کردن آن به برنج این محصول را در شهر خود به فروش می رسانند و دیگر این روز ها برنج فجر مختص گرگان نیست و از تمام شهر های شمال می توانید قیمت آن را استعلام کنید.
قیمت برنج فجر به موارد و مسائل زیادی وابسته است و از میزان تولید و کیفیت محصول برنجی که در سال زراعی برداشت می شود گرفته تا میزان واردات و وضعیت موجودی و قیمت برنج های پاکستانی همگی در تعیین قیمت برنج فجر نقش زیادی ایفا می کنند.

قیمت برنج فجر گیلان
قیمت برنج فجر گیلان

قیمت برنج فجر گلستان

قیمت شالی برنج فجر در گلستان تعیین می شود. زیرا کشاورزان این استان بیشترین مقدار برنج فجر را تولید می کنند. بیشترین سطح زیر کشت برنج فجر در شالیزار های سه استان شمالی متعلق به استان گلستان است.
از طرف دیگر تجاری که شالی تولید شده در این استان را به تجار یا تولید کنندگان و کارخانه داران دو استان شمالی دیگر یعنی گیلان و مازندران می فروشند نقش پر رنگی در تعیین قیمت شالی برنج فجر دارند.

قیمت شالی نیز نقش مستقیم در تعیین قیمت برنج دارد. البته از آنجایی که در استان گلستان پس از برداشت گندم برنج کشت می کنند و برنج فجر نیز یک رقم دیر رَس است معمولا تا اواسط و اواخر شهریور ماه برداشت این برنج طول می کشد.
در هر سال تا پایان شهریور باید صبر کرد و دید که نرخ این برنج در استان گلستان چگونه خواهد بود و در واقع معاملات و خرید و فروش برنج فجر با نرخ اصلی از اواخر شهریور ماه هر سال شروع می شود.

عمده فروشان شهر های بزرگ کشور مثل تهران و تبریز خرید یکساله خود را در این زمان و با بهترین قیمت ممکن انجام می دهند. اینگونه نوسان قیمت هایی که در طول سال رخ میدهد اذیتشان نمی کند.

قیمت برنج فجر اعلا

قیمت برنج فجر اعلا به محصولاتی که از نواحی شرقی استان گلستان برداشت می شوند اختصاص دارد. زیرا برنج فجر مازندارن سفید و کوتاه است و محصولی که از سایر مناطق برداشت می شود آب شور میخورد.
اما برنج فجر نواحی شرقی استان گلستان از آب شیرین تغذیه می شوند و قد بسیار کشیده دارند.

برنج فجر اعلا بایستی عطر داشته باشد و پختش خوب در بیاید و شفته نشود تا مشتری پسند باشد. چنین برنج فجری در بازار بسیار کم پیداست و از همه ارقام دیگر برنج فجر گران تر است.
البته تجار متقلب و سودجو برای کاهش قیمت این برنج را با برنج پاکستانی مخلوط می کنند. پس برای خریدنش باید خیلی حواس تان را جمع کنید.

البته آن دسته از شالی های منطقه شرق گلستان که راهی گیلان می شوند و در آن جا به برنج تبدیل می شوند نیز بسیار اعلا هستند و بازار پسندی بی نظیری دارند.
به خصوص رستوران دار ها خیلی از این برنج خرید می کنند اما تولیدش بسیار محدود است. توصیه می کنیم برای خرید کل سال تان در پاییز اقدام نمایید تا با نبودنش مواجه نشوید.

قیمت برنج فجر گیلان
قیمت برنج فجر گیلان

قیمت برنج فجر ممتاز

قیمت برنج فجر ممتاز بسیار مناسب است و سبب شده رستوران های متوسط رو به بالا این برنج را مصرف نمایند و منظورشان از برنج فجر ممتاز محصولی است که کاملا سوزنی باشد و رنگ روغنی داشته باشد.
این رستوران ها دنبال نمونه های برنج فجر سفید رنگ نیستند و تمایل دارند برنج فجری تهیه کنند که کمی معطر هم باشد تا مشتری هایشان حس کنند که برنج ایرانی برایشان سرو می شود.

برنج فجر ممتاز بسیار کم تولید می شود. از طرفی خواهان زیادی در بازار دارد. به همین دلیل به محض اینکه کمی بازار داغ باشد و خرید و فروش در بازار صورت بگیرید فوری قیمتش دچار نوسان می شود و رو به افزایش می رود.
معمولا تا قبل از عید برنج فجر ممتاز تمام می شود. بعد از عید به سختی می توانید در بازار فجر ممتاز پیدا کنید. مگر اینکه بازار برای برنج ایرانی سنگین باشد و خرید و فروش رونق نداشته باشد.

برای تهیه برنج فجر ممتاز باید دقت زیادی داشته باشید. زیرا از آنجایی که قیمتش از سایر ارقام برنج فجر بالاتر است عده زیادی تاجر و تولید کننده متقلب و سودجو هستند که سعی دارند با مخلوط کردن برنج های پاکستانی درون این برنج قیمتش را کاهش دهند.
این تجار می خواهند با این ترفند مشتری را فریب دهند که از آن ها خرید انجام دهند و در عین حال سود بیشتری کسب نمایند. فلذا نمونه های برنج خارجی را درون کیسه های برنج فجر می ریزند.

 

انواع برنج فجر

انواع برنج فجر به سه نوع فجر گرگان، فجر مازندران و فجر گیلان تقسیم می شود. فجر گرگان نیز به دو نوع آب شور و آب شیرین تقسیم می شود. فجر گرگان آب شیرین کیفیت بهتری دارد.
فجر گیلان نیز دو نوع است. یک نوع در خود این استان کاشته می شود. نوع دیگر شالی آن از گرگان و سایر نقاط گلستان وارد گیلان شده و در کارخانه های گیلان تبدیل به برنج فجر می شود

انواع برنج فجر گرگان و گیلان سوزنی هستند. رنگ آن ها کرم، روغنی یا نباتی است. اما برنج فجر مازندران سفید است. قد کوتاه تری دارد و قیمتش ارزان تر است.

برنج فجر ارزان قیمت

قیمت برنج فجر مازندران از همه برنج فجر هایی که در شمال کشور تولید می شود ارزان تر است زیرا از نظر کیفیت در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد به طوری که اصلا رنگش روغنی نبوده و سفید است.
همچنین از نظر زیبایی ظاهری اصلا رویت خوبی ندارد و دانه هایش یکدست نیستند و علاوه بر این برنج فجر مازندران کوتاه تر از سایر ارقام برنج فجر است و عطر هم ندارد.

این دلایل سبب شده با قیمت کمتری نسبت به سایر فجر ها خرید و فروش شود تا برای مشتری ارزش داشته باشد و معمولا رستوران های سطح متوسط که برنج خارجی سرو نمی کنند سراغ تهیه برنج فجر مازندران می روند.

البته برخی از متقلب های بازار برنج با اسم سازی های غیر واقعی برنج فجر مازندران را می فروشند. مثلا به این برنج می گویند طارم فجر یا طارم استخوانی و با قیمت های گزافی آن را در بازار به فروش می رسانند و متضرر شدن مصرف کننده اصلا برایشان اهمیت ندارد. در نتیجه در هنگام خریدن این برنج نیز دقت زیادی نیاز است.

قیمت برنج طارم فجر درجه یک

وقتی یک فعال قدیمی بازار برنج روی یک گونی عبارت برنح طارم فجر را ببیند متعجب و کنجکاو می شود. زیرا برنجی با نام طارم فجر نمی شناسد و برایش سوال است که آیا یک رقم جدید برنج ایرانی است؟
اما یک تازه وارد فکر می کند که طارم فجر یک رقم برنج ایرانی است. اما واقعیت چیست؟

اگر کمی در کار برنج اطلاعات داشته باشید می دانید که برنج طارم یکی از ارقام با کیفیت است و قیمت آن نیز بنا به کیفیت بهترش به نسبت برنج فجر بالاتر از این برنج است.
مردمی که مصرف کنندگان برنج ایرانی هستند برنج طارم را راحت تر و با قیمت بیشتری می خرند. برخلاف رستوران دار ها و مراکز پخت و پز مردم برای مصارف شخصی خود چندان علاقه ای به برنج فجر ندارند.

همه ی آنچه گفتیم باعث شده است برخی فروشنده سودجو اسم برنج فجر را در کنار طارم قرار دهند تا با ایجاد یک اسم ترکیبی و جعلی مشتری و مصرف کننده برنج ایرانی را فریب دهند.
اینگونه برنج فجر را به راحتی و با قیمتی بیشتر از آنچه ارزش دارد میفروشند و اینگونه وانمود می نمایند که فجر نیز یک نوع برنج از خانواده طارم است. در واقع این کار تقلب محض است.

در نتیجه دقت کنید که اگر روی برنجی دیدید که نوشته شده است طارم فجر و شما قصد خریدن برنج طارم را دارید از خرید آن مورد خودداری نمایید. بدانید که قرار است برنج فجر به جای طارم و با قیمت طارم به شما فروخته شود.

قیمت برنج فجر گیلان
قیمت برنج فجر گیلان

قیمت روز برنج فجر

ما در لیست قیمت روزی که برایتان قرار دادیم قیمت برنج فجر را در حالت سورت شده و بوجار (الک) کامل به معرض نمایش در آوردیم که این نوع بار فاقد دانه های شکسته است و کاملا نیم دانه هایش گرفته شده است.
دانه های خط و خال دار و شکم سفید آن نیز به کمک دستگاه سورتر حذف و پاک شده اند.

به شدت به این موضوع توجه داشته باشید که اگر قیمتی در بازار به شما دادند که بیش تر از ۲ درصد با این قیمت ها اختلاف داشت برنج های خارجی را با برنج فجر مخلوط کرده اند و قرار است چنین بار ناخالصی را به شما بفروشند.
زیرا برنج فجر ظاهری شیشه ای و شبیه به برنج های پاکستانی دارد که تجار سودجو و متقلب به راحتی می توانند در این برنج تخلیط انجام دهند.

 

هر آنچه گفته شد در مورد بار های کاملا صورت شده و بار هایی است که شکسته آن ها به صفر رسیده است ولی در بازار بار هایی موجود هستند که به صورت عادی و معمولی و با کیفیتی متوسط تا ضعیف به فروش میرسند که مشتریان خاص خود را دارند.
از این رو ما رنج قیمت برنج فجر در حالت یکبار بوجار شده را نیز برایتان قرار داده ایم که شامل پارت بار های مختلفی می شود که مزنه دقیق هرکدام به موارد زیر بستگی دارد.

  • نوع بسته بندی بار
  • درصد نیم دانه ای که دارد
  • کیفیت عطر و پخت
  • شکل ظاهری دانه ها
  • سوزنی بودن یا معمولی بودن
  • عطر داشتن یا نداشتن
  • میزان زیبایی ظاهری
  • رنگ برنج در حالت خام و پخته شده
  • طعم و ماندگاری آن پس از پخت
  • یکسان بودن جوش خور دانه ها

برنج فجر مال کجاست

برنج فجر در ابتدا در استان گلستان کشت و تولید شد و از آن جایی که مشتری پسند و خوش فروش بود کشاورزان مازندران و گیلان نیز به کشت این برنج روی آوردند.
البته فجر گلستان و فجر گیلان کیفیت بهتری از فجر مازندران دارند اما به طور کلی می توان گفت برنج فجر متعلق به گرگان و استان گلستان است زیرا شروع کشت این برنج از آن منطقه اتفاق افتاده است.

 

 

 

دسته بندی: بلاگ برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *