برنج شیرودی مرغوب چیست؟

برنج شیرودی مرغوب
امتیاز خود را ثبت کنید تا از تخفیف بهرمند شوید!!

برنج شیرودی مرغوب چیست؟ برنج شیرودی مرغوب ایرانی از ارقام برنج های پر محصول بوده که در سال ۱۳۶۹ از ترکیب برنج طارم دیلمانی و برنج خزر بعد از آزمایش های طولانی تولید شد که سرانجام اسم شیرودی را بر این رقم از برنج گذاشته شد برنج شیرودی مرغوب از برنج های خوب ایرانی خرید و فروش شده در بازار است که طرفدار خاص خود را دارد.

 

برنج شیرودی مرغوب چگونه متولد شد؟

برنج شیرودی مرغوب چگونه متولد شد؟ تاریخچه شیرودی برمیگردد به سال ۱۳۶۹ که به منظور دست یابی به رقم با عملکرد قابل قبول و دارای کیفیت مطلوب تلاقی بین ارقام مختلف از جمله دیلمانی و خزر اتفاق افتاد که از آن سال به بعد اداره نسل های در حال تفکیک به روش شجره ای برمبنای ویژگی های مناسب تک بوته انجام شد.

در سال ۱۳۷۵ تعداد ۴۰ خالص  به عنوان لاینهای F6 انتخاب و در سال ۱۳۷۶ در قالب آزمایش عمل کرد که به منظور ارزیابی آن ها از نظر میزان محصول و خصوصیات دیگر قرار گرفتو

تعداد ۱۰ لاین انتخاب و در سالهای ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ با انجام آزمایش سازگاری (ناحیه ای )در شهرستانهای آمل، چالوس، تنکابن مورد مقایسه قرار گرفت که لاین شماره ۵ (رقم شیرودی )به دلیل یکنواختی بیشتر و دارا بودن کمیت و کیفیت برتر و سازگاری و پایداری مناسب نسبت به بقیه لاینها انتخاب گردید.

سال‌های ۷۹ و ۸۰ به منظور تعیین بهترین تاریخ نشاکاری و میزان کود نیتروژنه آزمایشات به زراعی لازم انجام شد که تراکم ۳۰*۱۰ سانتی متر(۳۳۰۰۰۰بوته در متر مربع)و با کود نیتروژنه۹۰ کیلوگرم در تاریخ کاشت ۲۵ اردیبهشت بیشترین عمل کرد را عاید نموند.

برنج شیرودی

سال طلایی برنج شیرودی

در سال ۸۰ لاین شماره ۵ شیرودی در قالب طرح تحقیقی ترویجی در ۴ نقطه استان مازندران با ارقام شاهد مورد مقایسه واقع شد و بیشترین عملکرد را تولید و مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت.

در ضمن ارزیابی های لازم در طول اجرای آزمایشات مختلف نسبت به بیماری بلاست، بلایت و آفت کرم ساقه خوار و هم چنین ارزیابی کیفیت پخت انجام گردید.

که لاین شماره ۵ (برنج شیرودی فریدونکنار) با دارا بودن عملکرد حدود ۶/۵ تا ۹ تن در هکتار و کیفیت مطلوب پخت و نشان دادن مقاومت خوب در برابر بیماری بلاست و شیت بلایت و متحمل بودن نسبت به آفت کرم ساقه خوار و دارای عملکرد بیشتر از رقم های ندا، بجار، دشت، رمضانعلی طارم و دیلمانی به عنوان لاین برتر انتخاب و به کشاورزان معرفی گردید.

دانه این لاین فاقد ریشک است و رنگ شلتوک کاهی می باشد و خروج خوشه از غلاف برگ پرچم کامل است.حالا برای خرید برنج شیرودی مرغوب گیلان و برنج شیرودی مرغوب فریدونکنار می توانید با مدیریت فروش مرکز برنج ایران آقای جهانتیغ در ارتباط باشید.

برنج شیرودی

خرید برنج شیرودی مرغوب

خرید برنج شیرودی مرغوب از سر مزارع سرسبز گیلان و مازندران و گلستان که تولید کننده برنج شیرودی مرغوب دانه بلند هستند با ارزان ترین قیمت ممکن در بازار به صورت عمده و جزیی در مرکز برنج ایران انجام می گیرد که برای اطلاع از قیمت این برنج می توانید سری به لیست قیمت برنج این مرکز بزنید.

 

برنج شیرودی تنظیم بازار

با صحبت تیم اقتصادی مرکز برنج ایران با رییس اتحادیه برنج و خشکبار تهران آقای مرادی ایشان ذکر کردند : قیمت برنج ایرانی از ۵۰ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان بسته به نوع و کیفیت، متغیر است. و فعلاً کاهشی در پیش نیست و باید تا فصل برداشت برنج صبر کرد تا شاید با افزایش تولید، تغییراتی هم در نرخ آن به وجود آید.

برنج شیرودی تنظیم بازار
برنج شیرودی تنظیم بازار

وی افزود: قیمت برنج ایرانی و خارجی همچنان بدون تغییر است؛ ولی به دلیل گرانی برنج ایرانی، مردم اغلب خریدار نوع خارجی هستند.

وی در رابطه با میزان نظارت‌های لازم بر اصناف اظهار کرد: نظارت کامل بر واحدهای صنفی از سوی ارگان‌های مربوطه انجام می‌گیرد.

امروز سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ قیمت برنج ایرانی در بازار بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان متغیر است که البته در مورد برنجهای ایرانی خاص که میزان تولید و عرضه آنها کم است، متفاوت بوده و بالاتر از قیمتهای ارائه شده است

منبع:اقتصاد

برنج شیرودی مرغوب
برنج شیرودی مرغوب

One thought on “برنج شیرودی مرغوب چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *